Jak używać zakładek w pliku PDF w programie FineReader PDF, by usprawnić swoją pracę?

Jedną z zalet formatu PDF jest to, że można tworzyć w nim odniesienia do dowolnej liczby miejsc w dokumencie oraz organizować je w schludne, uporządkowane i łatwe w użyciu listy. Takimi odnośnikami są zakładki. Bardzo często jednak otrzymane od kogoś pliki ich nie posiadają. Z programem FineReader PDF można łatwo tworzyć, edytować i organizować zakładki zarówno w istniejących plikach PDF, jak i tych utworzonych przez siebie.

 

Czym są zakładki w plikach PDF?

 

Zakładki w pliku PDF, znane również jako „spisy treści” lub „indeksy”, to interaktywne elementy, które pozwalają użytkownikom szybko nawigować po dokumentach PDF. Zakładki są często używane do ułatwienia dostępu do konkretnych sekcji, rozdziałów lub stron w dokumentach PDF, zwłaszcza w przypadku dużych plików. Indeksy mogą być zorganizowane w strukturę hierarchiczną, co jeszcze bardziej ułatwia korzystanie z dokumentu. Oznacza to, że można utworzyć główne zakładki, które zawierają podzakładki, tworząc tym samym drzewo nawigacyjne. To ułatwia uporządkowanie i poruszanie się po różnych sekcjach dokumentu. Każda zakładka jest zazwyczaj opisana za pomocą nazwy lub etykiety. Jest ona wyświetlana w panelu nawigacyjnym i pozwala użytkownikowi na łatwy wybór konkretnej sekcji dokumentu. Zakładki są interaktywne, co oznacza, że można na nie klikać, aby przenieść się do odpowiedniej części dokumentu PDF. W ten sposób użytkownik może łatwo przemieszczać się między różnymi ważnymi dla niego miejscami w pliku. Zakładki przydają się praktycznie wszędzie gdy dokument PDF jest przeglądany na urządzeniach, takich jak komputery, tablety i smartfony.

 

Jak dodać zakładkę do dokumentu PDF w FineReader PDF?

 

Jeśli chcesz dodać zakładki do istniejącego pliku PDF, najpierw upewnij się, że jego edycja nie jest zablokowana. Jeśli tak nie jest lub znasz hasło uprawnień do edycji, otwórz plik PDF w programie FineReader PDF 16 i zaczynaj!

Szczegółowy tutorial, jak dodawać zakładki w pliku PDF z FineReader PDF zamieściliśmy na naszym kanale na YouTube:

 

 

Zakładki możesz łatwo przenosić, korzystając z rozwiązania drag and drop.

Jeśli chcesz zmienić nazwę istniejącej zakładki, użyj narzędzia Zmień nazwę zakładki, które pojawia się po kliknięciu prawym przyciskiem w konkretną zakładkę.

Tworzenie podkategorii możliwe jest w sposób pokazany na powyższym wideo oraz po kliknięciu prawym przyciskiem w obszarze zakładek i skorzystaniu z opcji Przesuń o jeden poziom w prawo.

Nie tylko tworzenie, ale także usuwanie zakładek z pliku PDF jest łatwe. Użyj narzędzia Usuń zakładkę dla jednej lub kilku (ze wciśniętym klawiszem Shift) wybranych zakładek lub wybierz Usuń wszystkie zakładki. Opcja ta również pojawia się po kliknięciu prawym przyciskiem w obszarze wcześniej utworzonych zakładek.

 

Menu dodawania zakładek w programie FineReader

 

Dlaczego warto używać zakładek w plikach PDF?

 

Używanie zakładek w plikach PDF ma wiele korzyści. Oto ważnych kilka powodów, dla których warto ich używać:

  • łatwa nawigacja po długich, złożonych dokumentach PDF, co pozwala szybko i łatwo odnaleźć interesujące sekcje, rozdziały lub strony;
  • logiczne uporządkowanie treści w dokumencie — tworzenie struktury zakładek ułatwia organizację i zwiększa przejrzystość dokumentu;
  • możliwość dostosowywania zakładek do własnych potrzeb, dzięki dodawaniu lub usuwaniu ich według własnego uznania, co pozwala na spersonalizowaną nawigację po dokumencie;
  • zakładki dodane do dokumentu PDF mogą sprawić, że nabierze on bardziej profesjonalnego i schludnego wyglądu, co może być istotne, szczególnie w środowisku biznesowym.

Podsumowując, korzystanie z zakładek w plikach PDF jest wartościowe, ponieważ poprawia użyteczność dokumentów, ułatwia nawigację i organizację treści oraz zapewnia użytkownikom szybki dostęp do potrzebnych w danej chwili informacji. Są one szczególnie przydatne w dokumentach, które składają się z wielu stron, takich jak: książki, raporty, instrukcje czy podręczniki. Użytkownicy mogą łatwo przechodzić między różnymi fragmentami tekstu lub jego rozdziałami, co pozwala na znaczne zaoszczędzenie czasu.

Zobacz inne artykuły:

Świętujemy 60.000 użytkowników w Polsce i rozdajemy rabaty! 🎈

Z radością ogłaszamy, że liczba użytkowników FineReader PDF w Polsce przekroczyła 60.000! Aby uczcić...

Jaki program do PDF wybrać?

Format PDF stał się standardem w wielu dziedzinach życia, zarówno prywatnego, jak i biznes...

FineReader PDP w przedsiębiorstwie z branży spożywczej — case study

W branży spożywczej, gdzie procesy i jakość są kluczowe dla sukcesu przedsiębiorstwa, skuteczne zarz...

Jak uniknąć pułapek przy korzystaniu z oprogramowania OCR i edytowaniu plików PDF?

Żyjemy w erze cyfrowej, gdzie papierowe dokumenty coraz częściej są zastępowane przez ich elektronic...