Pseudonimizacja i anonimizacja danych

Pseudonimizacja i anonimizacja to pojęcia, które obecnie dosyć często występują w odniesieniu do przetwarzania danych osobowych. Są szczególnie istotne w dobie RODO. Wyczulone na nie powinny być zarówno firmy prywatne, jak również instytucje państwowe dysponujące ogromną ilością danych – w tym chociażby lokalne samorządy, starostwa.

Czym różnią się te pojęcia?

Pseudonimizacja to działanie na pliku zawierającym dane, mające na celu utrudnienia identyfikacji określonej osoby fizycznej, polega ona za zastąpieniu danych osobowych dotyczących osoby fizycznej innymi danymi np. numerem identyfikacyjnym. Proces ten jest odwracalny i pozwala na rozszyfrowanie danych.

Anonimizacja to proces polegający na usunięciu wszystkich informacji, które w jakikolwiek sposób umożliwiają identyfikację określonej osoby, której dane dotyczą, przez administratora danych lub osobę trzecią. Stosuje się ją w celu usunięcia wszystkich danych umożliwiających identyfikację osób fizycznych w sytuacji gdy ustają podstawy przetwarzania danych osobowych i jest zatem sposobem na realizację obowiązków wynikających z RODO (retencja danych).

Dlaczego te pojęcia są tak ważne? Słowem klucz jest tu BEZPIECZEŃSTWO! Wyciek danych może okazać się zgubny w skutkach!

Jak zatem zabezpieczać istotne dokumenty i odpowiednio je anonimizować, by spełniać wymogi prawne? Z pomocą przyjść może nasze oprogramowanie! Obecnie to jedyne oprogramowanie w rozsądnej cenie spełniające wymogi technologiczne!